Selahattin Erol

|

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Okul Güvenliği ve Cafe’lerin denetlenmesi

Geçtiğimiz günlerde, okul önlerinde gördüğüm manzara beni derinden yaraladı. Bunun yanında öğrenci velilerden gelen bazı tepkiler üzerine bu konuya değinme ihtiyacı hasıl oldu.

Okul güvenliği ve çocukların suçtan korunmasına yönelik tedbirlerin artırılması için eğitim yuvalarına yakın bulunan umuma açık yerler, 'internet salonları, elektronik oyun salonlarıyla park-bahçelere ve kahvehane' gibi işletmelere yönelik denetlenmelerin artılması gerekir.

Öğrenci güvenliğinin ve okul güvenliği dikkate alınarak tespitlerin yapılaması ve denetimlerin sıklaştırılması kaçınılmazdır.

Öğrencilerin okul saatlerinde internet kafe ve elektronik oyun yerlerine girmeleri bir an önce önlenmelidir.

Okula gelmeyen veya uzun süre devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşülerek, çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlanması çalışması yürütülmelidir. 

Bunun için okul yöneticileri, okul aile birliği, öğrenci velisi ve emniyet yetkilileri ortak bir çalışma ile çalışma yapması iyi sonuç alınacaktır.

Okul idareleri ile gerekli koordinasyon kurulmalı, okula gelmeyen veya uzun süreli devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşecek polis, çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlanmalıdır.

Emniyet, her okul için müdürlerin irtibat kurup güvenlik sorunlarını paylaşacakları, sürekli bekleme ve bulunma konusunda personel ile irtibatlı olması suçların azaltılmasına yönelik çalışma yapılaması yerinde olacaktır.

Yasağa uymayan işletmeci ve yetkililer hakkında gerekli yasal işlem yapılarak para cezası uygulanması hayata geçirilmelidir.

Buna göre, polis, çocukların okula geliş ve gidiş saatlerinde, okulun etrafında, çevredeki yollarda genel asayiş ve trafik önlemleri alması artan suçların  önlenmesine ve caydırılıcılık yapacak etkisi olacaktır.

Okul çevrelerinde öğrencileri eğitim ve öğretimden uzaklaştıracak aykırı şekilde bulunan bu tür işletmeler denetimlerin sıklaştırılması suçların önlenmesinde etkin olacaktır.

Bu konuda risk ve tehditlerin önlenmesi için gerekli düzenleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Alınacak buna benzer önlemlerle artan suç oranlarının okul önlerinde meydana gelen kavgalı, tartışmalı olayların azaltılması çalışmaları yürütülmesi için caydırıcı olacağı kanaatimdeyim. 

Geleceğimiz olan çocuklarımızın internet kafe ile elektronik oyun oynanan yerlerden olumsuz yönde etkilenmelerini engellemek, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklarını koruyarak daha güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim-öğretim görmelerini sağlaması kaçınılmazdır.

Saygılarımla...

Yazarın diğer yazıları;

Selahattin Erol-Midyat stk temsilcileri tarihe tanıklık ediyor!

Selahattin Erol

Yorum yaz (0 Yorumlar)
|

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Midyat stk temsilcileri tarihe tanıklık ediyor!

Mısır ve Suriye`de yaşanan katliamlar Midyat’ta kınamaya devam ediliyor.

Sivil toplum kuruluşları duyarlılıkları ile adete dünya emperyalist güçlerine karşı her zaman gür seslerini duyurmaya çalıştı çalışıyor.Midyatlıları ayağa kaldıran bu vahşi cinayetler kınanmakla kalmıyor adeta meydan okuyorlar.Midyat`ta, Mısır`daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye`de kimyasal saldırısında katledilen insanlar için gene tarihe tanıklık ederek üç günlük sürecek olan eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyorlar.Tarihi Cevat Paşa Cami`sinde Yatsı namazı sonrası protesto gösterisi düzenlenerek olayları canlı tutuyorlar.Üzerilerinde "Rabia işareti" bulunan tişörtler giyen ve rozetler takan vatandaşlar, adeta Mısırlının, Suriyelinin sesi, soluğu olmaya çalışıyorlar.Herkesin, herkesimin anlayacağı dilden Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak dua, haykırış ve seslerini yükselterek desteklerini sürdürüyorlar.Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu guruplar seslerini bütün dünyaya duyuruyorlar.Müslümanların yalnız olmadıklarını haykırıyorlar.Haykırmakla kalmıyorlar, adeta Nahda, Rabiatul Adeviyye, meydanları da Midyatlılara yaşatıyorlar.Yüzlerce kişi, üzerinde Rabia 4 işaretli tişört, çıkartma ve döviz taşıyor.

Döviz ve pankartlar açarak, sesiz kanlan, ABD, AB, Arap ülkelerini kınıyorlar.

İslam coğrafyasında ölen ve zulüm görenlere destek olmak için durmadan çeşitli etkinliği düzenliyorlar.Mısır ve Suriye halklarının katliamlarla susturulamayacağını belirterek, desteklerini her zaman veriyorlar.Adeta insanlığa seslenerek vicdanında mahkum olduğu insanlığa karşı işlenen bu suçları, yaşanan katliamları şiddetle kınama cesaret ve yürekliliklerini dünyaya duyuruyorlar.

Şunu diyebilirim ki; Bu nedenle Midyatlı sivil toplum kuruluşları görevlerini layıkıyla yapıyorlar.Midyat tarihe tanıklık ettikleri için stk temsilcilerini yürekten kutluyorum.

Saygılarımla...

Yazarın diğer yazıları:
Selahattin Erol-Ak parti Mardin il yütütme kurulunun ardından

Yorum yaz (0 Yorumlar)
|

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Ak parti Mardin il yürütme kurlunun basın toplantısının ardından       

Geçtiğimiz akşam Ak Parti Mardin İl Yürütme Kurulu üyeleri merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren basın mensupları ile birlikte Reyhanî otelde yemekli toplantısı yapıldı. Gazeteci arkadaşlarımız ile bizde toplantıya icabet ettik.

Ak Parti İl Başkanlığı Tanıtım ve Medya’dan sorumlu Başkanı Kazım Aksoy tarafından organize edilen toplantıya basın mensuplarının yanı sıra İl Yürütme Kurulu da katıldı.

 Toplantı öncesi yemekte Ak parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkullubey ve Abdurrahim Akdağ ise sadece yemekte bizlere eşlik ettiler. Akşam yemeğinin ardından millettekileri, alelacele sabah yapılacak olan gurup toplantısına yetişmek için akşam uçağı ile Ankara’nın yolunu tutular.

 Ak Parti İl Yürütme Kurulu Basın Mensuplarını bilgilendirme amacıyla düzenlediği toplantısına, basın çalışanlarının büyük bir bölümü katıldı. Toplantı da Mardin’in sorunları masaya yatırıldı.

 Ak Parti İl Başkanı İbrahim Fide, yönetim kurulu üyelerini basın mensupları ile tanışma fırsatısın ardından Ak Parti’nin icraatlarını anlattı ve bundan sonra izlenecek yol haritasını basın mensupları ile paylaştı.

 Gazetecilerin, Mardin’in sorunlarını sohbet havasında yürütme kurulu ve il başkanına ilettiler.

 Sohbet ve tanıtım toplantısında öne çıkan sorunların paylaşıldı. Toplantıda ne konuşulduğuna gelince; GAP projesinin ne zaman biteceği, Artuklu Üniversitesinin ilçelerde fakülte açılması, Mardin’in Büyükşehir olması getireceği yenilikler, trafik sorunu ve kentsel dönüşüm planı, İl merkezindeki altyapı çalışmalarında aksamanın nedenleri, Anız yakılma sorunu, Zergan deresi ve ıslah çalışmaları, belde belediyeler ve çeşitli konular üzerinde duruldu, görüş alışverişinde bulunuldu.

Gazetecilerin Ak parti hükümeti tarafında Karadeniz’e yapılan çift yönlü duble yolar, spor komlekesleri ve açılan tüneller ile çok büyük bir avantaj sağladığını ve bu paydan Güneydoğunun ve Doğu illerinin yeterince yaralanmadığı vurgulandı. 

İl başkanı İbrahim Fide ise en büyük payın aslında Ak parti hükümeti tarafından GAP ve DAP’a illerine aktarıldığına değindi. Bölgeye gelen payın büyük bir bölümünün GAP ve Ilısu barajına aktarıldığı belirterek bunun için diğer çalışmalarda aksamalar yaşandığını belitti.

Fide konuşmasının devamında, zor bir görev üstlendiğini belirtti. Bu sorunların farkında olduklarını bu zoru başararak hizmet vermeye devam edeceklerini ve hepsi de çözüm beklediğini söyleyerek Mardin’in sorunları ile ilgilendiklerini ve önümüzdeki süreçte sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi.

Yapılan toplantının ardından gazeteciler ile sivil toplum kuruluşları ile zaman zaman bir ara geleceklerini ve sorunları çözümü için çalışacaklarının altı çizildi. Yeni yönetim Mardin de yeniliklere açık çalışmaları sürdüreceği umuyorum.

Sağlıcakla mutlu, huzurlu kalın….

Yazar:Selahattin Erol

Yorum yaz (0 Yorumlar)