Mehmet Gelen-Çırçır&Vırvır

|

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bu kimseler maddi güçleriyle toplumda var olmamışlar; tamamen manevi havalarını estiren gerçekçi ve spontan ruhlu insanlardır... Filan kızacak diye ‘’şu denmez!’’ demezler; Cesurdurlar.. Denmesi gereken neyse onu derler.. Harbi gibidirler.. Eğrilip böğrülmezler... Aşağılık kompleksi literatürlerinde hiç yoktur: kendilerinden maddi veya başka açıdan daha üst statüde kişilerle de  korkusuz bir şekilde sosyal diyalog kurarlar ve pahasını hiç düşünmeden  bu kişilerin laflarının altında da kalmazlar. 

Her ne anlamda olursa olsun ‘’çırçır’’ en azından laf sahibidir ve fiil sahibini sürekli mağlup eden, tribünlere oynasa dahi, iyi oyun sergileyen ‘’şeytan tüylü’’ karizma sahibi bir şeydir... 

En az ‘’çırçır’’ kadar tarihi bir geçmişe sahip ‘’vırvır’’ da ‘’çırçır’’ ın zikredildiği hemen her yerde hatıra gelir. Siyahtan bahsedildiğinde beyazın akla geldiği gibi adeta.. . Fakat ‘’vırvır’’, ‘’çırçır’’ a hiç bir  zaman benzememiştir. ‘’Vırvır’’,  genellikle bilmediği otu yiyen keçiler gibi, karnı sürekli ağrıyan, ishal ile hep başı dertte, sürekli motor-bakım ve onarım servisine ihtiyaç duyan; acı biberi fazla kaçırdığında havalandırma ve soğutma hizmetini de görmek zorunda kalan pısırık, sevilmez ve çirkin bir tiptir. Bazen  ‘’çırçır’’ gibi karizmatik kişiliği rüyasında dahi bulamaz motoru bozmaktan… 

’’Vırvır’’, ‘’çırçır’’ a göre ruhen yaşlıdır, işi ras gitmeyen, bahtsız bedevilerden biridir adeta… Bunun çok iyi farkındadır ki, toplum içinde pek gezmeyi tercih etmez, içine kapanmayı daha hayırlı görür. 

Mahallemi insanımız ise bu yörede çırçır ve vırvır tiplerini çok iyi kayda almış olmalılar ki; eskimiş bir eşyaya, dökülmeye yüz tutmuş bir yapıya, gençlik yıllarındaki aktifliğinden eser kalmamış kişilere, güzelliğini ve cazibesini kaybetmiş bir adem yavrusuna…vb. ‘’ahı gitmiş, vahı kalmış’’ anlamıda kendi öz deyimiyle ‘’rah çırçırü u bek vırvıru (çırçırı gitmiş vırvırı kalmış)’’ derler. 

Yazar:Mehmet Gelen
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.mahallemi.net

Comments powered by CComment