info@mahallemi.net
mahallemi@mahallemi.net
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Aşure Gününün Önemi Nedir?

 

Bugün Aşure günü. Peki aşure gününü bizler nasıl değerlendirmeliyiz? Ne kadar oruç tutulmalı? Aşure gününün önemi nedir? İşte Aşure gününe özel merak edilenlere cevap...

 

Aşure Gününün Önemi Nedir?

 

13 Kasım çarşamba, Hicri Muharrem Ayı'nın 10'uncu günü. Halk arasında yaygın bilinen ifadesiyle aşure günü.

 

Bir çok peygamber içinde bulunduğu sıkıntı ve hastalıktan o gün kurtuldu, duaları kabul oldu.

 

Peygamber Efendimiz de aşure gününün oruçla değerlendirilmesini tavsiye etti.

Bir hadise göre: 9, 10 ve 11. günleri özellikle oruçlu geçirmek evladır.

Muharrem ayı , hem İslam hem de diğer semavi dinlerde kutsal kabul ediliyor. Özellikle 10. günü ise ayrı bir öneme sahip. Çünkü bazı peygamberler Aşure günü Allah'ın özel lütuflarına mazhar oldu.

Aşure günü nasıl değerlendirilmeli? İşte cevabı Aşure günü nasıl değerlendirilmeli? İşte cevabı

1: "Hazreti Adem A.s'ın tevbesinin kabul edilmesi, Hazreti İbrahim A.s'ın dularının kabul edilmesi, Hazreti İsa'nın hakeza, İbrahim A.s Nemrut'un bütün tasallutundan kurtulması, Hazreti Eyyüp Aleyhislam'ın hastalıklardan azade olması gibi..."

 Aşure gününde sadece sevinçli günler yaşanmadı. Müslümanları derinden yaralayan Kerbela hadisesi de yine bu ayda meydana geldi.

2: "Peygamber (SAS)'in dudaklarından öptüğü onu sevdiği sırtında taşıdığı torununa yapılan bir hadisedir. Hazreti Hüseyin (Ra) Efendimiz 55 yaşlarında iken Sinan isimli biri tarafından katledilmiştir. "

Peygamber Efendimiz de Aşure gününe özel önem verirdi.

3: "Peygamber Efendimiz (sas) aşure gününde bir sahabeyi görevlendirip oruç tutanlar devam etsin tutmayanlar varsa yemeyi kessinler diyerek Muharrem orucunun önemini gerçekleştirmiş oluyor. "

Efendimiz (sas) kendisine peygamberlik gelmeden önce de geldikten sonra Muharrem'in 10. gününde oruç tutardı.

4: "Dokuz, on, on birinci günlerini Peygamber (sas) tutmayı tavsiye etmiştir. Tirmizi'de gelen bir hadise istinaden de özellikle 9, 10 ve 11. günlerini özellikle oruçlu geçirmek evladır. "

Nuh AS ve yanındakiler Muharrem'in 10. günü boğulmaktan kurtuldu. Nuh kavminin kalan son 10 yiyecekle yaptıkları aşure bu mübarek güne adını verdi.

5: "Onu komşularımızla paylaşırız çocuklarımızla paylaşırız adeta bu günleri bu acılı günleri tatlılarla güzelliğe çevirmek bizim güzelliğimiz bizim görevimizdir. Zannediyorum başka milletlerde bu uygulama yok."

kaynak:habervaktim.com

Comments powered by CComment

Midyat Gündem

Facebook Üyelerimiz

Powered by Supremo Hosting

Mahallemilerle ilgili Araştırmalar

Mardin Yöresi Takvimi(Bılhıseb)

Mardin Yöresi Takvimi veya Mahallemi Halk Takvimi (Bılhıseb)

Mahallemi (ımhellemi) Halk takvimi, Mardin yöresi, özellikle Midyat civarında yaşayan toplulukların geleneksel kültürel miras olarak nesilden nesile aktardığı doğa olaylarına dayalı birikimlere ve...


Makaleyi Oku

Mardin Arapları & Imhellemiye

Roma yazılarında ve Süryani krallığı döneminde yaşanmış olanlarla ilgili bilgiler, Arapların milattan 800 yıl önce Mardin ve civarında  yaşadıklarına dair bilgiler içermektedir ve bu kabilelerin Beni Bekr ve Beni Tağlib Kabileleri olduğunu önümüze sermektedir.


Makaleyi Oku

Mahallemiler (3.Bölüm)

Bazıları kendilerine bir araştırma yaptıklarını söylüyorlar,ilmi gerçeklere ne kadar yakın olduğunu bilmiyoruz ama 7 milyona kadar bir rakamın olduğunu ifade ediyorlar.Sırf Türkiyede yaşayan Mardin Arapları değil,Dünya genelinde 7 milyondan bahsediliyor.Allahu...


Makaleyi Oku

Mahallemilerin Aslı

 

Ortada bir lehçemiz var ve en önemli özellik şudur,1. dünya savaşından sonra,bölgeler ayrıldıktan sonra bizler,Türkiye Cumhuriyeti içerisinde kalan Araplar olduk,Arapça eğitimi görmediğimiz halde,Kendi dilimizi muhafaza ettik.Bu...


Makaleyi Oku

Mahallemiler 1.Bölüm

Beni-Hilal ve Mahallemiler

Beni hilal hikayesi: meşhur Beni Hilal kabilesi diye bir kabile var.Bu Beni hilal kabilesi Mardin ve yöresinden geçerken 100 hanelik veyahut 100 kişilik bir grup arkada kalıyor ve gerisi devam ediyor,göç etmeğe devam ediyor.Mahalle"miyé" de o mahallede...


Makaleyi Oku

Mahallemilerin kökeni

Mahallemilerin hepsi Arapça konuşuyor ve Meshep bakımından büyük çoğunluğu da Şafii’dir.Yalnız Mardin merkezdekilerin büyük çoğunluğu Hanefidir.Yani tüm Mardin Arapları Şafidir demek doğru değil.

Bu bahsettiğiniz mesele yani “Mahallemiler aslında Arap...


Makaleyi Oku

172832 (60)

Kubik-Rubik Joomla! Extensions